Raportowania półroczne nadal w cieniu pandemii
Właściwe odzwierciedlenie wpływu pandemii na wyniki finansowe pozostaje jednym z głównych zadań dla spółek sporządzających sprawozdania śródroczne w roku 2021. Na szczęście spółki nie muszą się w tym roku mierzyć ze znaczącymi zmianami w standardach rachunkowości, jednak sprawozdawczość śródroczna niezmienne stawia przed nimi pewne wyzwania.
Zdecydowana większość spółek giełdowych sporządza śródroczne sprawozdania finansowe w formie skróconej, stosując się do wytycznych zawartych w Międzynarodowym Standardzie Rachunkowości 34 „Śródroczna sprawozdawczość finansowa" (dalej: MSR 34). Co do zasady sprawozdania śródroczne sporządza się w oparciu o te same polityki rachunkowości i metody, które zastosowano do sporządzenia ostatnich sprawozdań rocznych, jednak zastosowanie skróconej formy pozwala na znaczne ograniczenie zakresu ujawnień. MSR 34 w dużej mierze zastępuje wymogi ujawnieniowe z innych standardów, obowiązujące dla pełnych rocznych sprawozdań finansowych. Z tego też powodu sprawozdania śródroczne należy jednak dla pełnego obrazu analizować z poprzednio opublikowanymi rocznymi pełnymi sprawozdaniami finansowymi.
Skrócona forma
Co do wymogów ujawnieniowych, MSR 34 jest skonstruowany wokół trzech podstawowych zasad.
Po pierwsze, standard wymaga zaprezentowania w sprawozdaniu wszelkich zdarzeń i transakcji, które są znaczące dla zrozumienia zmian sytuacji finansowej i wyników działalności jednostki, a które miały miejsce od końca ostatniego rocznego okresu sprawozdawczego. Informacje ujawniane w odniesieniu do tych zdarzeń i transakcji stanowią aktualizację odpowiednich informacji...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta